"Dhunuesit e gazetarit Fundo do mbajnë përgjegjësi, opozita të mos e politizojë ngjarjen"

Postuar më: 08 Mars 2017
Prononcim i Ministrit të Punëve të Brendshme Saimir Tahiri pas vizitës që i bëri gazetarit Elvi Fundo në Spitalin e Traumës:

Ministri Tahiri pret shefin e GdF, bashkëpunim kundër narkotikëve

Postuar më: 06 Mars 2017
Ministri i Punëve të Brendshme Saimir Tahiri, shoqëruar nga Drejtori i Policisë së Shtetit Haki Çako, zhvilloi një takim me delegacion nga Guardia di Finanza, udhëhequr nga Komandanti i Përgjithshëm Giorgio Toschi. Takimi u zhvillua në kuadër të bashkëpunimit kundër kultivimit të kanabisit në Shqipëri dhe luftës kundër trafikimit të narkotikëve.

Kjo qeveri është e vetmja që ka një plan për të luftuar drogën

Postuar më: 03 Mars 2017
3 Mars, Tiranë – Fjala e ministrit të Punëve të Brendshme Saimir Tahiri gjatë takimit me Kryeministrit Edi Rama dhe drejtues të lartë të Policisë së Shtetit, për prezantimin e strategjisë 3-vjeçare të luftës anti-kanabis 2017-2020:

SHÇBA, shpërblim 300 mijë lekë për informacion për kultivuesit e narkotikëve

Postuar më: 02 Mars 2017
Shërbimi për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat, në Ministrinë e Punëve të Brendshme, në zbatim dhe përmbushje të misionit që ka ky Shërbim, i bashkohet përpjekjeve dhe përqasjes së institucioneve ligjzbatuese në vend në kuadër të parandalimit, zbulimit, dokumentimin ligjor dhe goditjes së veprimtarisë së kundraligjshme të kultivimit të bimëve narkotike.

Buxhet për njoftimet e zgjedhësve derë më derë/Tahiri takon drejtuesit vendorë

Postuar më: 01 Mars 2017
1 mars 2017 – Ministri i Punëve të Brendshme Saimir Tahiri zhvilloi një takim me drejtues të Bashkive dhe Prefekturave në vend në kuadër të përgatitjeve për procesin elektoral të 18 qershorit. Ministri informoi drejtuesit e njësive vendore se është shpërndarë një fond i posaçëm për Bashkitë, për njoftimin e zgjedhësit derë më derë për qendrën e votimit.

Ministri Tahiri pret në Tiranë homologun francez Le Roux

Postuar më: 28 Shkurt 2017
Ministri i Punëve të Brendshme Saimir Tahiri priti ministrin e Brendshëm të Francës, Bruno Le Roux. Pas takimit në zyrën e ministrit, dy homologët vizituan Sallën e Informacionit dhe Komandimit (112) në Drejtorinë e Policisë Tiranë si dhe zhvilluan një konferencë të përbashkët për shtyp:

Ministri Tahiri: Sot gjyqtarët e korruptuar dhe pakica që i mbron, kanë kundër shumicën dërrmuese të shqiptarëve

Postuar më: 27 Shkurt 2017
27 Shkurt, Tiranë - Prononcimi për mediat i ministrit të Punëve të Brendshme Saimir Tahiri, pasi firmosi së bashku me disa anëtarë të Komisionit të Sigurisë dhe deputetë, peticionin për reformën në drejtësi:

Berlin/Tahiri vizitë pune në Gjermani, takon homologun de Maiziere

Postuar më: 25 Shkurt 2017
Ministri i Punëve të Brendshme Saimir Tahiri takoi në Berlin Ministrin e Brendshëm Federal të Gjermanisë, Thomas de Maiziere. Dy ministrat diskutuan për fushat e bashkëpunimit dhe ndanë rezultatet e përbashkëta në luftën kundër krimit të organizuar dhe antiterrorizmit.

OSBE: Përgëzim Policisë për kapjen e kanabisit, të vijojë lufta kundër narkotrafikut dhe pasurive kriminale

Postuar më: 24 Shkurt 2017
24 Shkurt, Tiranë – Prononcimi i ministrit të Punëve të Brendshme Saimir Tahiri dhe Ambasadorit të OSBE në Shqipëri Bernd Borchardt, në kuadër të luftës kundër kultivimit dhe trafikimit të lëndëve narkotikëve:

Tahiri: Ky është viti deciziv që shkëputemi nga fenomeni i kanabisit

Postuar më: 24 Shkurt 2017
24 Shkurt, Tiranë – Fjala e ministrit të Punëve të Brendshme Saimir Tahiri gjatë aktivitetit prezantues të Projektit Suedez SIDA (Swedish International Development Cooperation Agency/ Agjencia Suedeze e Bashkëpunimit për Zhvillimin Ndërkombëtar) mbi policimin në komunitet:
Sot, Këshilli i Ministrave miratoi Planin e veprimit kunder Kultivimit dhe Trafikimit te Kanabisit 2017-2020. 29-03-2017